DIJABETIČKI ULKUSI:

prevencija, liječenje i uloga PVR terapije

Dijabetički ulkusi na stopalima predstavljaju jednu od najozbiljnijih komplikacija šećerne bolesti. Prema podacima, između 19% i 34% osoba s dijabetesom tijekom života razvije ulkus na stopalu. Ova vrsta kronične rane često prolazi neopaženo ili se zanemaruje, što može dovesti do ozbiljnih komplikacija, uključujući infekciju i, u najgorim slučajevima, amputaciju ekstremiteta.
Dijabetički ulkus nije samo fizički problem; on značajno utječe na kvalitetu života pacijenata. Nakon amputacije, čak 70% pacijenata ne doživi petogodišnju prekretnicu, što je statistika gora nego kod nekih oblika karcinoma. Ipak, dijabetički ulkusi mogu se spriječiti pravilnom njegom, prevencijom i pravovremenim liječenjem.


333615504_3398054183843855_3098217219630058432_n
Dijabetičko stopalo


Što je dijabetički ulkus na stopalu?

Dijabetički ulkus na stopalu javlja se kao posljedica oštećenja živaca (neuropatija) i/ili smanjene cirkulacije krvi (ishemija) u stopalu. Dijabetes može uzrokovati gubitak osjeta u stopalima, zbog čega pacijent često ne primijeti male ozljede, kao što su posjekotine, žuljevi ili ogrebotine. Ove male rane mogu postati kronične i razviti se u ozbiljne ulkuse, osobito ako pacijent nosi neadekvatnu obuću ili ako ne poduzme odgovarajuće mjere liječenja na vrijeme.

Postoje tri glavna tipa dijabetičkih ulkusa:

  1. Neuropatski ulkus – Javlja se kod pacijenata s gubitkom osjeta u stopalima. Najčešće se pojavljuje na prstima ili ispod stopala, a karakteriziran je suhom kožom i jasnim rubovima. Neuropatija uzrokuje deformacije stopala, zbog čega pacijent ne osjeća ranu, što dovodi do njenog pogoršanja i mogućnosti infekcije.

  2. Ishemijski ulkus – Ovaj ulkus uzrokovan je smanjenom cirkulacijom krvi u stopalima. Često se pojavljuje na vrhovima prstiju, peti ili rubovima stopala, a karakteriziran je hladnim stopalom, blijedom kožom i bolovima. Ishemijski ulkus obično uzrokuje nekrozu tkiva i vrlo je bolan.

  3. Neuroishemijski ulkus – Kombinira karakteristike neuropatskog i ishemijskog ulkusa. Ovaj tip ulkusa javlja se na rubovima stopala ili vrhovima nožnih prstiju i često nastaje zbog ponovljenog trenja stopala u cipelama.

Uz individualni pristup i preciznu dijagnostiku putem elektroneurografije, možemo identificirati stupanj oštećenja živaca i kreirati plan rehabilitacije prilagođen svakom pacijentu.


Dijabetički ulkus / rana na stopalima

Opasnosti zanemarivanja dijabetičkog ulkusa

Ako dijabetički ulkus nije adekvatno liječen, dolazi do razgradnje potkožnog i mišićnog tkiva, što može dovesti do duboke infekcije i širenja na koštano tkivo. U mnogim slučajevima, ovo može završiti amputacijom pogođenog dijela. Dijabetički ulkusi su vodeći uzrok amputacija na svjetskoj razini, a njihova ozbiljnost ovisi o tome koliko su rana i infekcija napredovale prije nego što su poduzete mjere liječenja.

Međutim, mnoge komplikacije i amputacije mogu se izbjeći ako pacijenti na vrijeme prepoznaju promjene na stopalu i potraže pomoć. Ako rana na dijabetičkom stopalu ne pokazuje znakove cijeljenja unutar dva tjedna, potrebno je hitno reagirati.

6stopenjdogangrene

Liječenje dijabetičkih ulkusa

Moderno liječenje dijabetičkih ulkusa uključuje kombinaciju lokalne terapije i naprednih metoda poput Periferne vaskularne rehabilitacije (PVR), koja daje izvrsne rezultate u liječenju kroničnih rana.

Prilikom procjene dijabetičkog ulkusa, liječnik mora detaljno pregledati:

  • -> Meko tkivo, zglobove i kosti – Ocjenjuje se dubina rane i ozbiljnost oštećenja.
  • -> Infekciju i deformacije stopala – Rana mora biti očišćena, a rubovi i dno rane pripremljeni za optimalno cijeljenje.
  • -> Cirkulaciju u nogama – Važno je izmjeriti protok krvi u stopalu koristeći metode poput kolor doplera ili angiografije.
  • Uloga PVR terapije u liječenju dijabetičkog stopala

    Periferna vaskularna rehabilitacija (PVR) je inovativna, neinvazivna i klinički dokazana terapija za liječenje dijabetičkih ulkusa. PVR terapija značajno poboljšava cirkulaciju u donjim ekstremitetima, povećavajući protok krvi za tri do sedam puta. Ova poboljšana cirkulacija omogućuje obnovu oštećenih tkiva, smanjuje upalu i potiče proces cijeljenja rana.

    PVR terapija također potiče stvaranje novih kapilara, povećava mikrocirkulaciju i smanjuje bol uzrokovanu ishemijom. Na ovaj način, PVR terapija ne samo da smanjuje bol kod pacijenata, već i značajno smanjuje rizik od amputacije, poboljšava pokretljivost i produljuje vrijeme hoda bez boli.

    Za pacijente koji boluju od dijabetičkog stopala, PVR terapija može biti presudna u sprječavanju daljnjih komplikacija, osobito kada se koristi u ranim fazama razvoja ulkusa.

    Iskustva naših pacijenata:

    Mnogi pacijenti koji su se odlučili za naš program rehabilitacije doživjeli su značajan oporavak već u prva dva tjedna tretmana. I kod najsloženijih oblika dijabetičke polineuropatije postižemo pozitivne rezultate – smanjenje boli, poboljšanje funkcionalnosti i vraćanje kvalitete života.

    Ne čekajte da simptomi postanu nepodnošljivi!

    📞 Naručite se na besplatan pregled i saznajte kako vam možemo pomoći.

            Nazovite nas već danas na 091-4545-750 i rezervirajte svoj termin.

    Dijabetički ulkusi predstavljaju ozbiljnu prijetnju zdravlju osoba s dijabetesom, ali pravovremenim liječenjem i modernim metodama poput PVR terapije, mnoge komplikacije mogu se izbjeći. PVR terapija pruža iznimne rezultate, pomažući pacijentima da obnove cirkulaciju, smanje bol i ubrzaju proces cijeljenja rana.

    Stoga je od presudne važnosti da pacijenti sa šećernom bolešću redovito pregledavaju svoja stopala, prepoznaju prve znakove oštećenja i potraže medicinsku pomoć što je prije moguće. Pravovremenom intervencijom može se značajno smanjiti rizik od amputacije i poboljšati kvaliteta života.

    Kliničke studije su pokazale da PVR terapija omogućuje 90% brže zacjeljivanje rana.